Jókai bableves, csipetkével recept

Hozzávalók listája

  • 200 g tarkabab, vagy fehér
  • 1,5 l füstölt sonkalé

  • 1 babérlevél

  • 2 gerezd fokhagyma

  • só, 8-10 szem bors

  • 150 g sárgarépa

  • 100+30 g (2 ek.)liszt

  • 150 g fehérrépa

  • 1 tojás

  • 1 ek. olaj

  • 1 közepes hagyma

  • 1 mk. pirospaprika

  • 250 g sonkamaradék

  • 2 dl tejföl

  • 1-2 ek. citromlé1/2 hegyes zöldpaprika

Elkészítés

A hideg sonkalében a babérlevéllel, a fokhagymával és borssal feltesszük főni az előző este beáztatott babot, 20 percig főzzük. Közben a répaféléket megtisztítjuk, karikákra vagy kisebb kockákra vágjuk, a babhoz adjuk, és az egészet puhára főzzük.

A csipetkéhez 100g lisztet összegyúrunk a tojással és 1 csipet sóval, babszemnyi darabkákra csipkedjük, kissé szikkadni hagyjuk.

A rántáshoz megpirítunk az olajban 2 ek. lisztet, hozzáadjuk a finomra vágott hagymát, lehúzzuk a tűzről, megszórjuk a pirospaprikával, simára keverjük 3 dl vízzel, és a leveshez szűrjük. Hozzáadjuk a felaprózott sonkát, a tejfölt és a csipetkét, majd fedő nélkül 10-12 percig főzzük, végül ízlés szerint savanyítjuk, sózzuk. Mély tálba szedjük, tetejét csípős zöldpaprika-karikákkal díszíthetjük.

Ország/Régió

Magyarországi recept

Porció

4

Elkészítési idő

2 óra

Nehézségi fok

Normál