
Hozzávalók listája
- 2 kg sertés comb, vagy lapocka,
- 2 kg savanyú káposzta,
- 0,5 kg füstölt tarja,
- 4 nagy fej vöröshagyma,
- 3 gerezd fokhagyma,
- 15 dkg füstölt szalonna,
- 4-5 db közepes babérlevél,
- 1 ek őrölt kömény,
- 2 ek fűszerpaprika,
- 1 tk őrölt bors,
- só szükség szerint, (ügyeljünk a füstöltből kifövő sóra)
- egy marék rizs (elhagyható)
Elkészítés
A szalonnát apróra vágjuk, zsírját kiolvasztjuk, a tepertőt félretesszük a tálaláshoz. A hagymát apróra vágjuk, megpirítjuk, a húst kb 2×2 cm-es darabokra vágjuk, a hagymához adjuk és pörköljük. A hús kieresztett levét zsírjára pirítjuk. hozzáadjuk a borsot, a pirospaprikát, a köményt, megfuttatjuk a forró hússal, hogy a paprika színe kioldódjon, de ügyeljünk, hogy véletlenül se égjen meg a paprika, mert megkeseredik, majd egy kevés vízzel felöntjük, és az edény aljáról feloldjuk vele a letapadt ízletes anyagokat. Hozzáadjuk a 1×1 centisre felkockázott füstölt tarját, ráreszeljük a fokhagymát, hozzáadjuk a szükség szerint kimosott, kissé felaprított savanyú káposztát, jól összekeverjük, beledugdossuk a babérleveleket, majd felöntjük annyi vízzel, ami ellepi. Befedjük az edényt, és 120°C sütőben 3-4 órán keresztül főzzük.
Mielőtt kész van tehetünk bele egy-másfél marék rizst is. Visszafödjük és még 15 percet főzzük. Tejföllel tálaljuk.
Érdekesség:
A székelykáposzta vagy székelygulyás a magyar konyha sajátos étele. Nevével ellentétben nem székely eredetű, a hagyományos erdélyi konyha Székelygulyás-ként ismeri.
Az étel receptje Székely József vármegyei főlevéltáros (1825-1895) nevéhez fűződik, aki Petőfi Sándor kortársa és barátja volt. 1846-ban mindketten a Gránátos utcai Komló-kertben ebédeltek, de mire beértek, már kifogyóban voltak az ételek. A kocsmáros Székely kívánságára a maradék savanyúkáposzta-főzeléket és sertéspörköltet összekeverve szolgálta fel. Petőfi legközelebb ugyanezt rendelte, és „Székely-káposzta” néven hivatkozott az ételre.
Ország/Régió
Székelyföldi recept
Porció
5
Elkészítési idő
3-4 óra
Nehézségi fok
normál
Hagyj üzenetet