Hozzávalók listája
Elkészítés
Erdélyi savanyú káposzta.
Erdélyi savanyú káposzta eltevésénél a káposztákat a külső sérült, foltos leveleitől megtisztítjuk. Semmi szennyeződés nem lehet rajta. A káposztáknak kivágjuk a torzsáját. A hordó aljába tesszük a fűszernövényeket, és elkezdjük behelyezni a káposzta fejeket a kivágott torzsával felfelé, melléjük behelyezve a tisztított hosszában elhasított tormát (a tormát ne sajnáljuk, minél több annál jobb). A behelyezett káposztákra ráöntjük a meglangyosított, sós levet (10L-hez 40 dkg só) addig míg a káposztákat a víz ellepi. Ha marad sólevünk, azt eltehetjük későbbre, hogy pótolni tudjuk a káposztalevet, ha kivettünk belőle. Hogy a fejek ne emelkedjenek ki a vízből, két fadarabot keresztbe téve egy nagyobb, lemosott, tiszta kővel lenyomtatjuk. A káposzta levét két három naponta át kell forgatni (de elhagyható). Egy gumicsövet lenyomunk a hordó aljába és belefújunk többször is, több oldalról. A levegő buborékok átforgatják a levet.
Az Erdélyi savanyú káposzta lé már egy hónap után fogyasztható, mondjuk tormalevesnek, vagy csak inni sütőben sült krumpli mellé. Nagyon nagy C vitamin forrás télire, és természetes vitamin.
Én személy szerint csombort mindíg erdélyből hozok. Valamiért a Magyarországon elnevezett „borsikafű” nem teljesen ugyanaz, csak hasonlít, szerintem.
Az erdélyi, székely káposzta nem különleges, nem híres neves, egyszerűen savanyú káposzta. Ami változik benne az a fűszerezése. Elengedhetelen az erdélyi savanyú káposztás ételek elkészítéséhez, mint az erdélyi töltött káposzta, vegetáriánus töltött káposzta, toros káposzta, korhelyleves, kolbászos káposztaleves, erdélyi rakott káposzta, stb.
Fontos!
- A csombor mennyiségére vigyázzunk, mert a káposzta levünk megnyúlósodhat, ha sokat teszünk belőle.
- A só sosem szabad jódozott legyen
- A több torma sosem árt
Székelyföldön a savanyú káposztát halottak napja előtt egy héttel teszik el. Így a karácsonyra tervezett töltött káposzta alapanyaga biztosított. A székely. erdélyi töltött káposzta a fűszereiben erdélyi, a kaportól és a csombortól és, hogy nincs benne paprika.
Nem árt ha télire elteszünk egy pár üveg savanyúságot: Ecetes paprika télire, Ecetes cseresznyepaprika, Paprika káposztával töltve, Kovászos uborka, Fokhagyma ecetben télire, Ecetes karfiol télire, Csalamádé
Friss receptekért kövessék a facebook oldalam.
Ország/Régió
Erdélyi recept
Adag
1
Elkészítési idő
Több mint 2,5 óra
Nehézségi fok
Normál
A tavaly már az ön receptje szerint tettük el a káposztát. Nem voltunk még Erdélyben, de ez a káposztalé valami csoda. És minden kápoaztás ételünk más lett. Köszönjük a receptet.
Kedves Erzsébet! Köszönöm visszajelzését! Én ezen az ízvilágon nőttem fel. Csombor és kapor nélkül nincs savanyú káposzta nálunk.
Hasonló receptet találtam már a neten, de a legfontosabb amit leírt, hogy mitől nyúlik a káposzta leve. Köszönöm. Ezektől a fűszerektől teljesen más ízt kap minden ételünk amibe savanyú káposzta kell. A férjemmel nagyon szeretjük, de a lányomék nem igazán vannak oda érte.
Kedves Gyuláné! Köszönöm a hozzászólást. Valóban ezeket a fűszereket, ezt az ízvilágot szeretni kell. Mi ezen nőttünk fel. Szerintem nem is volt olyan háztartás székelyföldön, ahol ne savanyítottak volna káposztát. A karácsonyi székely töltött káposzta enélkül elképzelhetetlen volt. De azóta változtak már az idők. :)